برای سفارش و خرید دستگاه پرکن مایعات ابتدا بیاموزید که چطور انواع پرکننده ها را متناسب با محصول خود انتخاب کنید. اطلاع رسانی جامعِ بسته بندی مایعات و فروش مستقیم و بدون واسطه، جهت تعدیل قیمت‌ها، هدف اصلی این پست می‌باشد.

تفاوت در غلظت و خصوصیاتِ متنوع مواد مایع و همچنین ظرفیت تولید در کارخانجات گوناگون، عملکرد و مکانیزم‌های متفاوتی را در ماشین آلات پرکن پدید آورده است. بنابراین تصمیم گرفتیم برای انتخاب صحیح مشتریان در نوع دستگاهی که متناسب با موادشان باشد، اطلاعات مختصری را اشتراک گذاری کنیم، تا خریداران درک بهتری از آن داشته باشند. ما به ارزشمند بودن زمان آگاهیم و تلاش کرده‌ایم به طور خلاصه مطالب مهم را بیان کنیم. برای خرید و یا سفارش دستگاه پرکن مایعات، توصیه می‌شود که حتما از مشاوره رایگان تیم فنی ما بهره بگیرید.

ماشین پرکن مایعات

عوامل مهم در انتخاب صحیح نوع پرکن مایعات

الف- نوع مکانیزم دستگاه

عوامل مهم و مختلفی در انتخاب صحیح دستگاه پرکن مایعات تعیین کننده هستند. بعنوان مثال تفاوت غلظت و یا چگالی مایعات نسبت به یکدیگر مکانیزم بسته بندی آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. دو نوع مکانیزم برای پرکننده‌های مایع وجود دارد :

1- مکانیزم مخصوص مایعات غلیظ

2- مکانیزم مخصوص مایعات رقیق

مکانیزم پرکننده مهم‌ترین موردی است که باید برای انتخاب صحیحِ نوع دستگاه، در نظر بگیرید. زیرا مکانیزم یا سیستم دستگاه پرکن، در واقع نمایان می‌سازد که چه نوع مایعاتی مناسب کدام نوع از دستگاه پرکن می‌باشند(در مورد انواع مکانیزم و سیستم پرکن مایعات در پاراگراف های پایین‌تر، داده شده است). اما علاوه بر مکانیزم دستگاه پرکننده، نوع عملکرد آن است که حائز اهمیت بوده، و این مورد برای برنامه ریزی در هزینه‌های مالی و اقتصادی شما بسیار مهم است.

نوع پیستونی و تک نازله دستگاه پرکننده مایعات

ب- نوع عملکرد دستگاه

دستگاه پرکن مایعات جز ماشین آلات پیچیده است که باید موارد بسیاری را برای بهره‌وریِ مطلوب آن رعایت نمود. از جمله میزان خورندگی محصول یا تیراژ تولید یا حتی محدودیت جایگاه و سقف مکانی که دستگاه باید در آنجا نصب شود. موارد دیگری نیز وجود دارد که این امر سازندگان را مجبور می‌سازد، تا متناسب با نیاز خریداران به شکل اختصاصی ماشین‌آلات را طراحی و تولید نمایند. اما در کنار نوع مایعات نوع عملکرد پرکننده‌ی دستگاه می‌باشد، که نوع دستگاه را تعریف می‌کند.

1- اتوماتیک

2- نیمه اتوماتیک

دستگاه پرکن مایعات غلیظ چیست؟

نام این دستگاه احتمالا شما را به یاد غلظت روغن و یا مواد ژله ای می‌اندازد. برای مایعاتی که دارای چگالی یا غلظت متوسط تا زیاد هستند و نمی‌توان از نیروی جاذبهِ وارد بر خود مواد جهت تزریق استفاده نمود، باید دستگاه پرکن مایعات غلیظ به کار گرفته شود. از نمونه‌ مایعات غلیظ می‌توان: ژل خوراکی ، انواع شربت غلیظ ، کنسانتره‌ها و روغن های گوناگون نام برد.

دستگاه پرکن مایعات رقیق چیست؟

دستگاه پرکن مایعات رقیق مناسب مواد مایع با چگالی پایین می‌باشد. ویسکوزیته اینگونه مایعات پایین است و بسیار روان حرکت می‌کنند و به همین علت میتوان از وزن خود مواد جهت عملیات تزریق استفاده کرد. از مایعات رقیق می‌توان محلول های ضدعفونی ، آب معدنی ، نوشابه‌ها و بسیاری از محصولات دیگر را نام برد.

مایعات غلیظ و مایعات رقیق

دستگاه پرکن اتوماتیک

در شرکت پایاما صنعت، دستگاه پرکن اتوماتیک را با نوار نقاله و دربندی تجهیز می‌نماید و بسته بندی مایعات با حداقل نیروی انسانی تا مرحله لیبل زنی انجام می‌پذیرد. دستگاه دربند در انتهای خط نصب می‌شود تا پس از اینکه اپراتور درب گذاری ظروف یا بطری محصول را به صورت دستی انجام داد، دستگاه دربند به صورت اتوماتیک درب محصول را ببندد. برای دخالت کمترِ اپراتور، می‌توان با ساخت و نصب دستگاه درب گذار بر روی خط بسته بندی مایعات، درب گذاری بطری‌ها را نیز به وسیله ماشین درب گذار انجام داد.


نمونه کار دستگاه پرکن اتوماتیک

بر روی عکس نمونه کار پرکن مایعات زیر کلیک کنید تا عکس‌های بیشتر و مشخصات دستگاه پرکن اتوماتیک تولید شده توسط صنایع ماشین سازی پایاما صنعت را مشاهده بفرمایید.

دستگاه پرکن نیمه اتوماتیک

دستگاه پرکن نیمه اتوماتیک عموما به نام پرکن دستی شناخته می‌شود. در پرکن نیمه اتوماتیک دیگر دستگاه مجهز به نوار نقاله و دربندی نیست. بنابراین راهبری محصول یا بطری به شکل دستی می‌باشد و درب بطری ها نیز باید به صورت دستی بسته شود. پرکن مایعات رومیزی یا پرکن مایعات خانگی و پرکن مایعات کوچک یک نوع پرکن نیمه اتوماتیک می‌باشند. مجموعه پایاما صنعت به خاطر احترام به حقوق مشتری پرکن مایعات نیمه اتوماتیک را همراه با شاسی و میز تولید می‌کند و با قیمتی بسیار مناسب به فروش می‌رساند.


نمونه کار دستگاه پرکن مایعات نیمه اتوماتیک

با کلیک بر روی عکس زیر دیگر عکس‌ها و مشخصات دستگاه پرکن مایعات نیمه اتوماتیک پایاما صنعت را مشاهده بنمایید.

ظرفیت تولید در ماشین بسته بندی مایعات

اگر نیاز به ظرفیت بالا در تولید خود دارید، باید از مدل‌های اتوماتیک استفاده کنید، اما اگر ظرفیت تولید شما در طول روز خیلی بالا نیست نوع نیمه اتوماتیک دستگاه جوابگو می‌باشد. لازم به ذکر است که در مدل نیمه اتوماتیک تعداد نازل‌ها اگر بیشتر از 2 عدد باشد هزینه تولید را طوری بالا می‌برد که دیگر برای کارفرما مقرون به صرفه نخواهد بود. زیرا در آن صورت باید بیشتر از یک اپراتور برای دستگاه در نظر گرفت و 1 سال هزینه یک نفر اپراتور بیشتر، معادل اختلاف قیمت نوع نیمه اتوماتیک 2 نازله با اتوماتیک 4 نازله است. پس توصیه ما این است که اگر به بیشتر از 2 نازل در دستگاه نیاز دارید، نوع اتوماتیک دستگاه را تهیه کنید.

اما برای بدست آوردن تیراژ تولید یک دستگاه در طول روز باید ابتدا حجم ظروف یا بطری بسته بندی خود را مشخص کنید. مثال زیر و فیلم مقابلش می‌تواند به شما در بدست آوردن ظرفیت دستگاه پرکن نیمه اتوماتیک کمک کند.

ظرفیت تولید پرکن مایعات نیمه اتوماتیک 2 نازله

بطری 400 سی‌سی/ در طول یک ساعت : 800 الی 950 عدد

بطری 1 لیتری / در طول یک ساعت : 450 الی 600 عدد

برای درک بهتر فیلم مقابل را مشاهده کنید.

فیلم دستگاه پرکن مایعات نیمه اتوماتیک

تا اینجا مختصرا در مورد نوع مکانیزم و عملکرد دستگاه پر کن مایعات آموختید، اکنون انواع مکانیزم پرمصرف بسته بندی مایعات را بررسی می‌کنیم، تا ببینیم چه چیزی باعث میشود که در دنیا از سیستم‌های گوناگون استفاده شود.

انواع مکانیزم (سیستم) پرکننده مایعات

سیستم پر کردن معمولا بر اساس سه سیستم زیر صورت می‌پذیرد :

  • مکانیزم ثقلی

  • مکانیزم پمپی

  • مکانیزم سیلندر پیستونی

3 سیستم بالا روش تست شده و مدرن بین‌المللی است که ما برای بسته بندی مایعات پیشنهاد می‌دهیم. (سروُ موتور در سیستم سیلندر پیستونی به کار گرفته می‌شود و به تنهایی مکانیزم جداگانه ای نیست)
با توجه به محصول شما یکی از 3 روش بالا برای عملکرد دستگاه به کار می‌رود.
ساخت پرکننده مایعات در پایاما صنعت معمولا از بین 15 تا 30 روز در مدل اتوماتیک و 6 تا 15 روز در مدل نیمه اتوماتیک به طول می‌انجامد.

پرکن مایعات ثقلی

طراحی نازل پرکن ثقلی مناسب مایعات رقیق می‌باشد. اگر محصول شما ویسکوزیته پایینی دارد و تیراژ بالا جز اهداف شما نیست، پرکن ثقلی قطعا بهترین انتخاب شماست. زیرا این مدل، جزء ارزانترین و ساده‌ترین ماشین‌های پرکن می‌باشد. سیستم ثقل برای پر کردن مایعات از نیروی جاذبه (خود مواد) استفاده می‌کند و در نتیجه ساده‌تر، ارزان‌تر و کم هزینه‌تر از انواع دیگر است. این نکته را هم در نظر داشته باشید که محدودیت‌های خاصی در بعضی از محصولات برای استفاده از این نوع پُرکن وجود دارد که بیش از پیش نیاز به مشاوره با یک متخصص با تجربه را آشکار می‌سازد.

مشخصات پرکن ثقلی پایاما صنعت

تعداد نازل و میزان ریزش یا تزریق مواد، شخصی سازی شده و متناسب با محصول و نیاز مشتری طراحی و ساخته می‌شود . دستگاه پرکن مایعات ثقلی در تولیدات پایاما صنعت به صورت خطی طراحی می‌شود و از مالکیت نازل‌ها با جنس استیل 304 بهره می‌برد. این دستگاه به صورت اتوماتیک و نیمه اتوماتیک طراحی و تجهیز می‌شود و از 2 تا 12 نازل به صورت خطی قابل طراحی می‌باشد.

پرکن مایعات ثقلی
پرکن مایعات غلیظ

پرکن مایعات سیلندر پیستونی

مکانیزم سیلندر پیستون، بالاترین قدرت و دقت را میان سیستم‌های نامبرده دارا می‌باشد، از این رو در مایعات غلیظ بهترین انتخاب است. پرکردن مایعات غلیظ توسط این مدل بر اساس حجم سیلندر صورت می‌پذیرد. در محصولی همچون روغن مایع، پرکن ثقلی نمی‌تواند کارایی چندانی داشته باشد، و اگر اقدام به پرکردن مایعات غلیظ با دستگاه پرکن ثقلی نمایید، دیگر باید قید سرعت کار ماشینی را بزنید. از همه مهمتر برای پر کردن مایعات در ظرفیت های کمتر از 1 لیتر باید دستگاه پرکن، دقتی بالا داشته باشد. مثلا برای پرکردن شیرکاکائو در بطری پت 100 سی‌سی، دستگاه پمپی و یا ثقلی دارای خطای میانگین 5 الی 10 سی‌سی می‌باشند و این مقدار برای بطری‌های کوچک زیاد است. با وجود این که این مدل گران تر از دو نوع دیگر می‌باشد اما قدرت و سرعت عملکردش کاملا ارزش هزینه‌ی آن را دارد.

سیستم پرکن مایعات سیلندر پیستونی

طرح دستگاه مدل سیلندر پیستونی

پرکن مایعات با سروو موتور

پرکن مایعات با موتور الکتریکی سروو موتور از مرغوب‌ترین پرکن‌های خطی محسوب می‌شوند. سروو موتور یک مکانیزم یا سیستم برای دستگاه نیست، بلکه نوعی موتور الکتریکی‌ست که به علت اینرسی پایین، حرکات مکانیکی پر سرعت تری را نسبت به موتورهای پنوماتیک دارا هستند. معمولا در پرکن‌‌های سیلندر پیستونی، اگر علاوه بر دقت و سرعت بالایی که دارند، همچنان نیاز به کارایی بالاتر باشد و قیمت تمام شده‌ی دستگاه چندان مدنظر نباشد، از پرکن با موتور سروو موتور استفاده می‌شود. با توجه به قیمت بالای این گونه از دستگاه پرکن مایعات، در نظر داشته باشید که با یک دستگاه پرکن اتوماتیک 12 نازله سیلندر پیستونی‌ می‌توان از 3500 تا 4200 بطری 1 لیتری را در هر ساعت با یک دستگاه بسته بندی کرد و همچنان قیمت این دستگاه از یک دستگاه پرکن 4 نازله با موتور سروو موتور به مراتب ارزانتر است. پس اقدام به خرید این دستگاه تنها به خاطر سرعت بالاتر پیشنهاد نمی‌شود.

کاربرد دستگاه پرکن با سروو موتور

دستگاه پرکن اتوماتیک مایعات با سروو موتور برای کارخانه‌های بزرگ و پر تیراژ مناسب است. همچنین کارخانجاتی که مواد مایعات آنها گران قیمت است، بهتر است به جای استفاده از پرکن سیلندر پیستونی پنوماتیک از سروو موتور استفاده کنند، علت کارایی بالاتر در پرکن مایعات با موتور سروو مدارهای الکتریکی آن می‌باشد.

در کنار این موتور فوق العاده مدارات الکترونیکی به صورت سری در درایوهایی جایگذاری شده‌اند و حرکات مکانیکی الکترو موتور توسط سیستم الکترونیکی، آن دقت می‌بابد که تمام این اجزا دقت ، سرعت و حرکات موتور را بهینه می‌نمایند. بنابراین در این دستگاه شاهد بهبود در شاخص دقت علاوه بر سرعت خواهیم بود. این مسئله می‌تواند در مایعات گران قیمت مورد توجه قرار گیرد. لازم به ذکر است که پرکن مایعات با مکانیزم سیلندر پیستونی پنوماتیک، که بسیار مقرون به صرفه تر می‌باشد، می‌تواند با دقت خطای کمتر از 5 سی‌سی ظروف و بطری ها در اندازه‌های مختلف را پر کند. که این مقدار خطا بسیار ناچیز بوده و برای بسیاری از کسب و کارها کافی‌ست. اما پایاما صنعت برای تنوع در ماشین آلات خود دستگاه پرکن مایعات با سروو موتور را به شکل سفارشی برای مشتریان تولید می‌کند و در خصوص لزوم استفاده از این مدل به مشتریان به صورت رایگان مشاوره می‌دهد.

دستگاه پرکن مایعات سروو موتور
مشاوره رایگان برای انتخاب صحیح در نوع و مدل دستگاه

پرکن مایعات پمپی

از دستگاه پرکن پمپی هم در برخی مایعات غلیظ و هم در مایعات رقیق استفاده می‌شود. پرکن های پمپی برای محصولات خاصی تعبیه شده‌اند، معمولا محصولاتی همچون گریس که دارای چسبندگی و غلظت زیادی می‌باشند را با استفاده از مکانیزم پرکن پمپ تزریق می‌کنند. در واقع برای چنین محصولاتی، علاوه بر استفاده از پمپ عملیات پرکنندگی، از کف انجام می شود تا فاصله و حباب در ظروف بجا نماند. پس اگر محصول شما خاصیت چسبندگی و هواگیری زیادی دارد باید از نوع پرکن پمپی با خاصیت پرکردن از کف استفاده نمایید.

برای اطلاعات بیشتر راجب به دستگاه پرکن پمپی به این لینک مراجعه کنید : دستگاه پرکن پمپی

دستگاه پرکن پمپی
دستگاه پرکن مایعات صنایع ماشین سازی پایاما صنعت

plc برق پرکن مایع

سیستم plc برق یکی از موارد پیشرفته، در دستگاه پرکن اتوماتیک می‌باشد، که تقریبا بر روی همه‌ی پرکن‌های اتوماتیک پایاما صنعت نصب می‌شود. (بعلاوه نرم افزار مربوط ) به وسیله نمایشگر این سیستم پیشرفته می‌توانید دستگاه پرکن مایعات اتوماتیک را کنترل کنید. تنظیمات مربوط به پرکننده و نازل‌ها و بسیاری از دستورات دیگر توسط همین سیستم انجام می‌گیرد.

سفارش طرح‌های جدید پرکن مایعات پایاما صنعت با تکنولوژی پیشرفته 2020

  • اگر قصد سفارش ماشین آلات پرکننده و خرید یک یا چند دستگاه را دارید، با ما تماس بگیرید تا ایده و طرح‌های جدید دستگاه پرکن مایعات خود را با شما به اشتراک بگذاریم. برای دریافت راه‌های ارتباطی با ما از گزینه‌های زیر استفاده کنید.